Vad kostar dina vanor? Kanske du köper en Colaburk dagligen och en Expressen? Något måste man få unna sig eller hur? Eller en Cafe latte på kvartersfiket 3-4 gånger i veckan. Vad kostar det egentligen? På ett år? Det kan vara nyttigt att beräkna kostnaderna för den där vanan. Det kommer med stor sannolikhet att visa sig att den där lilla guldkanten på tillvaron är långt mycket dyrare än vad man tror per år.

När man tittar på sin ekonomi så inser man att man skulle kunna spara pengar med några enkla förändringar. Man kan byta en guldkant mot en annan. Räkna ut hur mycket du skulle spara på ett år genom att lägga av med en vana och kom på nåt annat du skulle kunna göra istället för pengarna; resa till exempel. Jo men visst. I stället för en Cola och en Expressen per dag i ett år kan du bjuda frugan på en weekend i New York. Om du är singel så tar du dig till New York en weekend om du sparar 99 kronor i veckan.